EMAS
Europejski system ekozarządzania i auditu EMAS
Europejski system ekozarządzania i auditu EMAS (ang. Eco-Management and Audit Scheme) to narzędzie przeznaczone dla wszystkich przedsiębiorstw i instytucji (zwanych organizacjami), których celem jest doskonalenie działalności środowiskowej. Jego głównym założeniem jest zredukowanie negatywnego oddziaływania na środowisko poprzez udoskonalenie działalności prowadzonej przez zainteresowane organizacje.
EMAS jest nie tylko systemem w pełni zgodnym z międzynarodową normą ISO 14001, ale ponadto, stawia dodatkowe kryteria związane z aktywnym zaangażowaniem pracowników, dostosowaniem podejmowanych działań do regulacji prawnych i szeroko pojętą jawnością działań.
Zasadniczym założeniem systemu EMAS jest wyróżnienie tych organizacji, które dobrowolnie wychodzą poza zakres podstawowych wymagań określonych przepisami prawa i w sposób systematyczny dążą do osiągania efektów działalności środowiskowych.
Kto może uczestniczyć w systemie EMAS
Uczestnictwo w systemie EMAS jest dobrowolne. System jest otwarty dla wszystkich przedsiębiorstw i instytucji sektora publicznego, jak i prywatnego, które w sposób systematyczny identyfikują aspekty środowiskowe oraz opracowują i realizują plany działań pozwalające sukcesywnie ograniczyć własne oddziaływanie na środowisko naturalne. Dla organizacji posiadających certyfikat ISO 14001, wdrożenie sytemu EMAS jest logicznym krokiem w kierunku doskonalenia tego systemu.
ETAPY wdrożenia systemu EMAS:
- Przeprowadzenie wstępnego przeglądu środowiskowego;
- Zidentyfikowanie aspektów środowiskowych i wyznaczenie aspektów znaczących;
- Opracowanie polityki środowiskowej;
- Wdrożenie systemu zarządzania środowiskowego zgodnie z wymaganiami EMAS;
- Przeprowadzenie auditów wewnętrznych systemu EMAS;
- Przygotowanie deklaracji środowiskowej.
Po wdrożeniu wymagań rozporządzenia EMAS organizacja powinna poddać się zewnętrznemu audytowi prowadzonemu przez akredytowanego weryfikatora środowiskowego EMAS (np. Centrum Certyfikacji Jakości). W ramach audytu weryfikator przeprowadzi weryfikację środowiskową wdrożonego systemu zarządzania środowiskowego oraz walidację deklaracji środowiskowej. Po pozytywnym wyniku audytu weryfikator podpisuje oświadczenie o spełnieniu przez organizację wymagań rozporządzenia EMAS.
„Weryfikacja” oznacza proces oceny zgodności przeprowadzany przez weryfikatora środowiskowego w celu wykazania, czy przegląd środowiskowy, polityka środowiskowa, system zarządzania środowiskowego i wewnętrzny audyt środowiskowy organizacji oraz jej wdrożenie spełniają wymogi rozporządzenia EMAS.
„Walidacja” oznacza potwierdzenie przez weryfikatora środowiskowego, który przeprowadził weryfikację, że informacje i dane zawarte w deklaracji środowiskowej i zaktualizowanej deklaracji środowiskowej organizacji są rzetelne, wiarygodne i prawidłowe oraz że spełniają wymogi rozporządzenia EMAS.
Korzyści weryfikacji systemu EMAS w organizacji
- Ograniczenie zużycia surowców, wody i energii.
- Minimalizacja kosztów.
- Recykling oraz zmniejszanie ilości odpadów, ścieków i emisji gazów.
- Redukcja opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska.
- Minimalizacja wystąpienia awarii środowiskowych.
- Redukcja kosztów usuwania potencjalnych zanieczyszczeń.
- Przystosowanie i utrzymanie zgodności z coraz bardziej rygorystycznymi wymaganiami prawa.
- Zwiększenie pozycji konkurencyjnej na rynku.
- Zwiększenie wartości rynkowej organizacji.
- Obniżenie wysokości stawek ubezpieczeniowych.
- Wzrost świadomości ekologicznej pracowników.
- Poprawa wizerunku organizacji z uwagi na kompleksowe podejście do zagadnień środowiskowych świadczące o dobrym zarządzaniu.
- Nawiązanie otwartego dialogu z lokalną społecznością, organami administracji publicznej i innymi zainteresowanymi stronami.
Zasady ustalania czasu trwania auditu WERYFIKACJI EMAS określone są na stronie internetowej CCJ w zakładce: ISO 14001 (EMS)
CCJ powiadamia PCA (formularz FAVE-03) o każdej prowadzonej weryfikacji przynajmniej cztery tygodnie przed jej rozpoczęciem.
Wykaz osób podpisujących Oświadczenie Weryfikatora Środowiskowego.